Przy okazji wstępnego rozeznania tematu wykorzystywania EdTechu w instytucjach kultury dowiedziałem się o aplikacji ThingLink, z której korzysta m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Sądzę, że będzie to miłość od pierwszego wejrzenia.
ThingLink to platforma technologii edukacyjnych, która ułatwia wzbogacanie obrazów, filmów i spacerów wirtualnych o dodatkowe informacje i linki. ThingLink jest dość intuicyjny i łatwy w obsłudze, co zdecydowanie stanowi zaletę dla edukatorów kultury i nauczycieli, którzy zazwyczaj są przeciążeni pracą. Uczestnikom spotkań w instytucjach i uczniom pomaga biegle posługiwać się różnymi rodzajami mediów do wyrażania siebie w klasie i poza nią.
Będąc aplikacją mobilna, Thinglink jest idealny do robienia notatek i zapisywania obserwacji w połączeniu z bezpośrednim nagrywaniem dźwięku do obrazów.
Jeśli chodzi o wirtualne spacery, to dzięki tej aplikacji można zapewnić dostęp do rzeczywistych środowisk i sytuacji, które w innym przypadku byłyby poza ich zasięgiem, np. podczas wprowadzenia ograniczeń w dostępne do danej instytucji kultury. Interaktywne obrazy i filmy 360° pomagają rozwijać zrozumienie kontekstu, słownictwo akademickie i umiejętności w odległych lokalizacjach, kulturach, środowiskach pracy lub sytuacjach społecznych.
Poniżej kilka linków do ciekawych realizacji, w tym do Muzeum Etnograficzengo w Warszawie:
- Entopodróże – Maska kpelie i Afryka Zachodnia
- Wolna Polska. Migracje współczesne
- Vermont Art Online
- 10 kreatywnych pomysłów na edukację zdalną od nauczycieli z Włoch
- Sub Sahara Africa
