milczące dyskusje

Dyskusje na lekcjach pełnią nieocenioną rolę w budowaniu pewności siebie, wychodzeniu ze strefy komfortu i formułowaniu spójnych wypowiedzi. Gdy w dyskusji uczestniczą wszyscy, to znaczy, że wszystko idzie jak należy. A co, jeśli nie?

Nie odpowiem na to pytanie. Zamiast tego, zaproponuję sprawdzone rozwiązanie – milczącą dyskusję. Ta strategia polega na zapisywaniu przez uczestników_czki odpowiedzi na pytania na kartkach papieru. Dzięki temu, każdy_a będzie mógł wziąć w niej udział, w tym osoby, które potrzebują więcej czasu do namysłu lub niechętnie dzielą się swoimi obserwacjami z całą klasą. Dzięki ciszy, uczestnicy_czki mogą się skupić na zadaniu i odpocząć od zgiełku szkolnych korytarzy. Milczącą dyskusję można wykorzystać jako rozgrzewkę na początku zajęć lub główne zadanie (świetnie sprawdza się na początku nowego rozdziału lub podczas podsumowania przed sprawdzianem).

Od czego zacząć?

Rozdaj każdej osobie jedną lub dwie kartki papieru. Wprowadź iskrę, od której zacznie się dyskusja – może to być pytanie, obraz, cytat, mem, jakiś problem, lub cokolwiek z czym chciałbyś_abyś skonforntować swoich uczniów_nice. Najlepiej użyj do tego narzędzia do robienia prezentacji, tak aby wszystko było czytelne i dobrze widoczne.

Jak to działa?

Uczniowie_nice reagują na materiał stymulujący na kartce papieru, podpisując się pod swoją odpowiedzią. Na początek możesz dać im 2-3 minuty na odpowiedź. Dopasuj czas do potrzeb piszących. Niech piszą pełnymi zdaniami albo w punktach — bardziej chodzi o pomysły niż o formę.

Teraz papier zmienia właścicieli. Każdy czyta to co napisała poprzednia osoba i ustosunkowywuje się do tej wypowiedzi. Możesz również wyświetlić dodatkowe pytanie mające na celu pomóc w wysłowieniu się. I znów zmiana. Sądzę, że najlepiej jest to w sumie powtórzyć maksymalnie cztery razy i zmienić pytanie, aby utrzyamć poziom zaangażowania i motywacji.

Możesz dodatkowo poprosić uczniów_nice, aby używali odniesień do podręcznika w celu pogłębienia procesu uczenia się. Możesz też zaproponować, aby odpowiadali jako jakaś postać historyczna, postać literacka, lub inna znana/ważna osoba. Możesz też pozwolić korzystać im z telefonów w celu szukania dodatkowych informacji/argumentów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s