mafia

Wszyscy znamy tę nieśmiertelną grę towarzyską. Uczestnicy i uczestniczki siadają w kole, dostają swoje role: mieszkańcy, mafiosi, lekarz, stróże prawa. Następnie w kolejnych fazach gry mafia eliminuje mieszkańców, policja próbuje podsłuchać i namierzyć bandytów, lekarz leczy w ciemno, a mieszkańcy codziennie bawią się w sąd kapturowy. Nie brzmi zbyt wychowawczo, a nawet nie jest śmieszne, ale może być.

Pod koniec roku szkolnego, gdy oceny są wystawione, używam zmodyfikowanej Mafii do wszelkiego rodzaju powtórek. Zawsze proszę uczennice i uczniów o wymyślenie sobie swojej własnej postaci, która jest istotnym elementem tkanki społeczności, której mafia zaczyna zagrażać. Pomysłów na takie postaci jest bezliku: od sprzedawców, restauratorów, właścicieli barów przez nauczycieli, przedsiębiorców, architektów po urzędników, księży i policjantów. Dodanie ich sprawia, że dyskusje mają większy sens, a rozgrywka trwa dłużej.

Ostatnio ta gra służy mi do omawiania lektur. Osoby realizujące program IBDP (Matura międzynarodowa), w ramach przedmiotu English B, muszą przeczytać dwie powieści w języku angielskim. Następnie omawiamy motywy, tematy, symbole, postaci i rozmawiamy o kontekście każdej z książek. Potrzebne jest to, by zdać ustny egzamin wewnętrzny, którego dwie z trzech części bazują na znajomości lektur.

Na początku czerwca, mamy realizowany materiał przewidziany na pierwszy rok programu dyplomowego, dlatego zawsze zabieramy się do omawiania drugiej książki. Tym razem pracowaliśmy nad dystopijną powieścią Raya Bradburrego pt. Fahrenheit 451. Każda uczestniczka i każdy uczestnik lekcji miał za zadanie wcielić się w jedną z postaci powieści: Guya Montaga, Kapitana Beatiego, Clarrisę, Grangera czy Mildred. Każdy się przedstawił, mówiąc kilka słów o sobie na podstawie treści z książki, otrzymał żeton (mieszkaniec, tajny agent lub członek mafii) oraz kartę modyfikującą rozgrywkę (podsłuch, areszt, dowódca itp.), która daje jakąś umiejętność danemu graczowi.

Lekcja minęła szybko i sprawnie. Był element zabawy i była powtórka. Idealne połączenie na 10 dni przed końcem roku szkolnego. Jeśli będziesz grać po polsku, to możesz skorzystać z gotowej wersji gry z ciekawymi modyfikacjami opublikowanej przez wydawnictwo Granna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s