AR od google

Podczas przygotowań do szkolenia EdTech dla kultury, postanowiłem, za namową doktora Grzegorza Stunży, z którym miałem przyjemność rozmawiać podczas konsultacji merytorycznej, pochylić się nad możliwościami jakie daje rozszerzona rzeczywistość (augmented reality, AR).

Osobiście jestem zafascynowany rozwojem tej technologii od pierwszych aplikacji umożliwiających dodawanie treści do publikacji, przez aplikacje do robienia zdjęć i nagrywania filmów, po gry na smartfony. Podczas szkolenia podzieliłem się możliwościami, które dają darmowe aplikacje od firmy Google. Do tego celu wybrałem Google Translate, Just a Line i Arts and Culture.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podczas spotkań z młodzieżą, zarówno lekcji w szkole, jak i warsztatów w instytucji kultury, wyżej wymienione narzędzia AR mogą przydać się do wprowadzenia elementu zaskoczenia, odkrywania poukrywanych wskazówek, wyrażania siebie w kreatywny sposób oraz zwiększenia zaangażowania.

Just a Line
Myślę, że adnotacje na rzeczywistych przedmiotach mogą znaleźć zastosowania podczas spotkań z młodzieżą. Podczas własnych warsztatów i lekcji wykorzystałbym tę aplikację do tworzenia rozszerzonych interpretacji rzeczywistości. Rozumiem przez to dodawanie linii, strzałek, prostych rysunków do istniejących przedmiotów, obrazów, grafik, które widać na wideo. Kreatywna ekspresja połączona z opisem i refleksją stworzy możliwość do wypowiedzi ustnych lub pisemnych.

Arts and Culture
Dzięki aplikacji Arts and Culture możemy oglądać przedmioty związane z różnymi dziedzinami życia kulturalnego z każdej strony w każdym miejscu: klasa, sala koncertowa, trawnik, itp. Możemy je również oglądać z bliska lub z daleka, powiększać i pomniejszać. Sądzę, że wyszukanie treści związanych z lekcją, może wzbogacić spotkanie. Jednak należy pamiętać, aby technologia służyła celowi spotkania, a nie stała się kolorowym dodatkiem, który rozproszy uwagę uczestniczek i uczestników.

Google Translate
Jeśli używamy aplikacji na smartfony, to możemy tłumaczyć fragmenty tekstu, slogany czy karty informacyjne. Jest to możliwe po kliknięci ikony aparatu w aplikacji. Osobiście użyłbym tej aplikacji podczas tworzenia mini gry miejskiej lub escape roomu. Z bardziej zaawansowanymi grupami, podczas pracy nad językiem, tłumaczeniami w kontekście rozumienia co koncepcyjnego czyli zrozumienia jak działa język i w jaki sposób go świadomie używać.

Przy odrobinie otwartości i dozie kreatywności, dzięki technologii AR można dodać do lekcji ciekawe akcenty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s