flipgrid

Flipgrid jest moim najnowszym odkryciem. Jest to aplikacja webowa dostępna również na urządzenia mobline (iOS i Android), która odmieni sposób w jaki wspierasz swoje uczennice i swoich uczniów w nabieraniu pewności siebie podczas wypowiedzi ustnych.

Ta aplikacja umożliwia nauczycielkom i nauczycielom tworzenie przestrzeni do indywidualnych wypowiedzi oraz późniejszego komentowania ich przez członkinie i członków grupy. Flipgrid umożliwia nagrywanie wideo, ale również samego głosu. Ta elastyczność pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Można zacząć o nagrywania tylko głosu, a potem przejść do utrwalania obrazu. Najpierw panowanie nad słowem i głosem, potem nad mimiką i językiem ciała.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Używam tej aplikacji do ćwiczenia elementów egzaminu ustnego, formułowania wypowiedzi ustnych na tematy związane z tematyką lekcji, a także do przeprowadzania e-tywności w troszkę innej formie – ustnej, a nie pisemnej jak w przypadku Padleta.

Mam uczennice i uczniów, którzy stronią od wystąpień publicznych, unikają ich jak diabeł wody święconej. Dla niektórych jest to wręcz traumatyczne doświadczenie wynikające z ich ogólnego stanu. Dzięki Flipgridowi nabierają oni pewności siebie, co skutkuje publikowaniem wystąpień i polepszaniem umiejętności komunikacji werbalnej.

Gdy ćwiczymy elementy egzaminu ustnego, każdy jest zobowiązany do skomentowania 3-4 wypowiedzi koleżanek i kolegów pod kątem kryteriów egzaminacyjnych. Dzięki temu, mówcy dostają informację zwrotną od szerszego grona, a komentujący poznają lepiej to czego się od nich oczekuje na egzaminie. Kwestia informacji zwrotnej jest obecna przy każdym zadaniu, ale zawsze wygląda nieco inaczej.

Widok tematu (topic) w panelu nauczyciela.
Widok tematu (topic) w panelu uczestnika.

Póki co nie widzę wad tej aplikacji. Wypróbuj ją – sprawdzi się zarówno podczas edukacji zdalnej, jak i stacjonarnej. Obsługa jest dość intuicyjna, a różne funkcje sprawią, że ćwiczenia z mówienia będą frajdą dla całej klasy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s