Przez ostatnie miesiące zanurzam się jeszcze bardziej w tematy związane z wykorzystaniem technologii. Głównie dzięki rozdziałowi, który zacząłem realizować z moją grupą na zajęciach z TOK (Theory of Knowledge). Dlatego też, postanowiłem zebrać tutaj kilka ciekawych linków, które mogą pomóc w przeprowadzeniu ciekawych zajęć na temat wiedzy i technologii.
Filmy:
- „The Great Hack”: rozpatruje kwestę zaangażowania firmy Cambridge Analytica, zajmującej się „big data”, w wywieranie wpływu na wyborców podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku za pomocą mediów społecznościowych. Sprawę odkryła dziennikarka Carole Cadwalladr.
- „The Social Dilemma”: spogląda na zagrożenia psychologiczne i społeczne wynikające z braku regulacji prawnych dotyczących gigantów technologicznych, którzy zbierają dane o naszej aktywności online i podsyłają nam treści, które przytrzymają na dłużej przy ekranach naszych smartfonów, sprzedając nas następnie reklamodawcom.
- „The Secret Rules of Modern Living: Algorithms”: film od BBC opowiada o złożoności algorytmów, które istniały od tysięcy lat praz o tym jak nadal wpływają one na nasze dzisiejsze życie: od konta w banku po media społecznościowe.
Forum naukowe:
Artykuły:
- Polska Bangladeszem Europy. Stajemy się cyfrowym śmietniskiem
- Sztuczna inteligencja bez kobiet to Patriarchat 2.0
- Should a self-driving car kill the baby or the grandma? Depends on where you’re from
Podcasty:
- Coś Osobliwego ft. Aleksandra Przegalińska
- Analog(ue)
- Desert Island Discs with Jacqueline de Rojas, President of techUK
Ciekawym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na etyczne aspekty posiadania wiedzy, a w tym przypadku technologii. Oto kilka pytań które można wziąć pod uwagę.
PL
• W jaki sposób technologia może pogłębić lub złagodzić nierówny dostęp do wiedzy dostęp do wiedzy?
• Czy istnienie ukrytej sieci wpływa na nasz pogląd na to, czy pewna wiedza powinna pozostać tajemnicą a może w dużej mierze stać się niedostępna?
• Czy powinniśmy pociągać twórców technologii do odpowiedzialności za to jak one jest wykorzystywana przez inne osoby?
• Czy są sytuacje, w których ignorancja / brak wiedzy jest usprawiedliwieniem nieetycznych zachowań?
• Na podstawie jakich kryteriów moglibyśmy zdecydować, czy takie działania jak „haktywizm”
są usprawiedliwione moralnie? W jakim stopniu rozwój technologiczny doprowadził do powstania firm zbierających dane użytkowników bez ich zgody albo bez ich wiedzy i świadomości?
EN
• How might technology exacerbate or mitigate unequal access, and divides in our access, to knowledge?
• Does the existence of the deep web influence our view on whether some knowledge should remain secret or largely inaccessible?
• Should we hold people responsible for the applications of technologies they develop/create?
• Are there situations where ignorance/lack of knowledge is an excuse for unethical behaviour?
• On what criteria could we decide whether activities such as “hacktivism” are morally justifiable? To what extent have technological developments led to an increase in data being collected without people’s consent or when they are unaware that it is being collected?