Pod koniec 2020 roku przeprowadziłem ankietę on-line kierowaną do pracowników instytucji kultury i osób zajmujących się działalnością artystyczną, z pomocą której pytałem o to, czy i z jakich narzędzi EdTech korzystają w swojej bieżącej pracy.
Ponad połowa osób (56%, N: 25) udzieliła odpowiedzi, że w ich organizacjach / instytucjach są wykorzystywane narzędzia EdTech.
Według wskazań (N: 14, pytanie wielokrotnego wyboru), narzędzia EdTech najczęściej są wykorzystywane w trakcie / do:
- zajęć edukacyjnych prowadzonych zdalnie: 100%,
- jako produkt on-line (np. podcast, vlog, screencast, spacer wirtualny, aplikacja): 71.4%,
- zajęć edukacyjnych w siedzibie (np. lekcje muzealne, koncerty edukacyjne, warsztaty, oprowadzania): 57.1%,
- do badania potrzeb i opinii: 50%,
- w materiałach edukacyjnych udostępnianych on-line: 42.9%.
Jednocześnie wszystkie osoby, które udzieliły odpowiedzi na pytanie o przydatność narzędzi EdTech (N: 14) oceniły je jako pomocne (28.6%) i bardzo pomocne (71.4%).
Kadra kultury (N: 14, pytanie wielokrotnego wyboru) największy potencjał narzędzi EdTech w kontekście edukacji kulturowej i artystycznej widzi w:
- zwiększaniu zaangażowania uczestników: 100%,
- prezentowaniu treści przez edukatorów: 64.3%,
- możliwości pracy zespołowej: 64.3%,
- przeprowadzaniu quizów: 64.3%,
- pozyskiwaniu opinii uczestników: 64.3%,
- przeprowadzaniu burzy mózgów: 57.1%.
W przypadku organizacji i instytucji, w których narzędzia EdTech nie są wykorzystywane w kontakcie z publicznością (N: 11) barierą jest brak znajomości tych narzędzi (72.2%) lub wynika to z świadomego wyboru bezpośredniego kontaktu z publicznością (54.5%). Brak budżetu (27.3%) oraz brak odpowiedniego sprzętu (27.3%) są także czynnikami uniemożliwiającymi pojawienie się narzędzie EdTech w bieżącej pracy edukatorów i animatorów.
