EdTech w szkole i kulturze

Przeprowadziłem krótką ankietę wśród uczniów starszych klas podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych. Zdecydowanie grupa nie jest reprezentatywna; ze względu na obecną sytuację epidemiczną i społeczną obserwuję trudniejszy dostęp do badanych. Ankieta bada stosunek do nowych technologii w edukacji i kulturze.

SZKOŁA
Prawie 21% badanych (n: 29) odpowiedziało, że nauczycielki / nauczyciele wykorzystują aplikacje lub strony internetowe rzadziej niż w raz miesiącu. 27,6% badanych wskazało odpowiedź, że zdarza się to raz lub kilka razy w miesiącu, a 31% – że raz lub kilka razy w tygodniu.
Przy liczbie godzin i liczbie nauczycielek / nauczycieli zaangażowanych w proces edukacyjny spodziewałem się rezultatów wskazujących na o wiele częstsze wykorzystanie technologii.

Jak często korzystasz na lekcjach w szkole z aplikacji lub stron internetowych, gdzie znajdują się materiały opracowane przez nauczycielki / nauczycieli lub materiały, które przygotowujecie Wy uczniowie?

Prawie 65% badanych (n: 17) wskazało odpowiedź, że nauczycielki / nauczyciele nie korzystają z aplikacji i stron internetowych; jednocześnie prawie 86% badanych (n: 28) ocenia bardzo dobrze i dobrze lekcje z wykorzystaniem aplikacji i stron internetowych. Prawie 52% badanych (n: 29) myśli, że to dobry pomysł, aby uczyć się w szkole na lekcjach z wykorzystaniem telefonów.

Jeżeli w ogóle nie korzystasz na lekcjach w szkole z aplikacji lub stron internetowych, z czego to wynika?

Wychodzi na to, że młodzież chętnie uczyłaby się za pomocą smartfonów i tabletów, gdyby takie możliwości były stwarzane.

Co myślisz o tym, żeby na lekcjach w szkole uczyć się korzystając z telefonu?

INSTYTUCJE KULTURY
Aż 65,5% badanych (n: 29) twierdzi, że podczas wizyt w instytucjach kultury (muzeum, teatr, filharmonia, opera, galeria sztuki, dom kultury) nie korzystało z aplikacji na telefon.
(To potwierdzają wywiady z pracownikami działów edukacji instytucji kultury. O sposobach i częstotliwości wykorzystania EdTechu w IK napiszę niebawem w odrębnym poście.)

Czy podczas wizyt w instytucjach kultury (muzeum, teatr, filharmonia, opera, galeria sztuki, dom kultury) korzystałaś / korzystałeś z aplikacji na telefon?

A co sądzą młodzi na temat korzystania z aplikacji na telefon w instytucjach kultury? Mówią, że takie spotkania należą / należałyby do angażujących i ciekawych, będąc jednocześnie dobrą zabawą.

APLIKACJE
Respondentki / respondenci najczęściej wskazywali jako znane następujące aplikacje webowe i mobilne:
– quizy: Kahoot, Quizlet, Quizizz;
– nauka języków obcych: Busuu, Duolingo, Memrise, Grammarly;
– transmisje online: Zoom, Teams;
– matematyka: Photomath;
– wiedza: TED, Khan Academy.

Z ankiety wynika, że młodzież chętnie sięga po EdTech i korzysta z niego, jeśli są stworzone odpowiednie warunki. Wykorzystywanie aplikacji do nauki języków, matematyki czy poszerzania wiedzy świadczy o ich samodzielności jako uczących się. Sądzę, że instytucje kultury, jak i szkoły powinny częściej sięgać po nowe technologie pamiętając jednocześnie o zachowaniu zdrowego balansu miedzy rozmową i budowaniem relacji, a wykorzystaniem smartfonów czy tabletów. O rozsądnym wykorzystaniu technologii na spotkaniach edukacyjnych pisałem w innym poście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s