bazy darmowych zdjęć

Przygotowywanie prezentacji, plakatów lub innych materiałów graficznych, a nawet czasem poligraficznych (część z wytworów uczniów i nauczycieli jest drukowana) jest wymagająca z wielu powodów. W tym poście chciałbym skupić się na wykorzystywaniu zdjęć, grafik oraz ikon znalezionych w Internecie.

Z moich doświadczeń wynika, że naruszenia praw autorskich, jeśli chodzi o zdjęcia, stanowią poważny problem. Uczniowie, ale również czasem i nauczyciele i edukatorzy bywają w tej kwestii niedbali. Grzech zaniedbania ma kilka obliczy: brak umieszczenia nazwiska autora pod zdjęciem, źródła, praw do zdjęcia lub bezprawne modyfikowanie materiału graficznego bez zgody autora.

Aby mieć pewność, że możemy swobodnie użyć czyjeś grafiki czy zdjęcia, korzystajmy z baz, w których znajdują się zdjęcia udostępnione do swobodnego wykorzystania przez ich autorów. Znalazłem ostatnio w sieci przewodnik po prawach autorskich dla nauczycieli i dyrektorów, może okazać się przydatna. A oto krótka lista baz z grafikami:

blush.design – baza modyfikowalnych ilustracji

Iconmonstr – baza ikon

Iconshop – baza ikon

Gratisography – baza zdjęć

Kaboompics – baza zdjęć

Picjumbo – baza zdjęć

Pixabay – baza zdjęć

Pexels – baza zdjęć i filmów

Splitshire – baza zdjęć i filmów

Unsplash – baza zdjęć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s