Niedawno mój przyjaciel, Przemek Łazaronek, prowadzący szkołę językową, pokazał mi grę Bad News. Od pierwszej chwili wiedziałem, że wykorzystam ją na zajęciach z Teorii Wiedzy (Theory of Knowledge), gdy będziemy zajmować się tematem dezinformacji. Jednak dlaczego warto się nią zainteresować również prowadząc zajęcia z angielskiego? Już odpowiadam.
Problem manipulacji, fake newsów staje się coraz bardziej realny i poważny. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, niech obejrzy Hackowanie Świata na platformie Netflix, autorstwa Karima Amera i Jehane Noujaim. Mechanizmy manipulacji cyfrowej stają się skuteczniejsze. Dzięki mediom społecznościowym Cambridge Analytica wpłynęła m.in. na wybory w USA, czy referendum w UK. Do tego Twitter i Facebook są pełne kont, które podsycają skrajne postawy.
W grze wcielasz się w rolę dostawcy fałszywych wiadomości. Dzięki temu doświadczeniu będziesz w stanie zaobserwować jakimi prawami rządzi się dezinformacja oraz dlaczego jest skuteczna. Aby „odnieść sukces” musisz porzuć wszelkie hamulce etyczne i wybrać ścieżkę, która wykreuje Twoją pozycję jako pozbawionego skrupułów magnata medialnego. Miej jednak oko na swoich „obserwujących” i wskaźnik „wiarygodności”. Twoim zadaniem jest zdobycie jak największej liczby obserwujących, jednocześnie powoli budując fałszywą wiarygodność portalu informacyjnego. Ale uważaj: przegrywasz, jeśli powiesz oczywiste kłamstwa lub rozczarujesz swoich zwolenników!
Gra Bad News sprzeciwia się fałszywym informacjom publikowanym i rozpowszechnianym w internecie, narzucając graczom rolę ludzi, którzy je tworzą i podają dalej. Na stronie gry znajdziesz dokument zapewniający
podstawowe informacje o tym, jak powstała gra, jak działa oraz na czym się opiera. Broszura w PL i EN.
Projekt został stworzony w Holandii i tworzy go zespół akademików, dziennikarzy i ekspertów ds. mediów. Partnerem gry w Polsce jest Stowarzyszenie Mam Prawo Wiedziec.
Warto jeszcze wspomnieć, że autor posta całkiem dobrze poradził sobie z grze, zdobywając kilka tysięcy followersów, co budzi uznanie.
PolubieniePolubienie