Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada kontynuację edukacji zdalnej. Rozważany jest system hybrydowy: część uczniów w klasie, część w domu, a potem zmiana. Odciśnie to swoje piętno na ich rozwoju emocjonalnym i społecznym. Dlatego ważne jest, abyśmy zadbali o relacje z naszymi uczennicami i uczniami.
Ispiracją do tego postu stał się artykuł, który znalazłem na stronie fundacji George’a Lucasa Edutopia. Został napisany przez Sarę Gonser, która publikuje m.in. w The New York Times, The Hechinger Report, The Washington Post i The Atlantic. Autorka zachęca do wypróbowania 7 sposobów, ja wybrałem kilka:
- Próbuj witać się z uczestniczkami/uczestnikami jak najczęciej. Możesz nagrać krótki film, który wyślesz mailem lub udostępnisz w social media. Dzięki temu pokażesz im, że Ci zależy, że są ważni. Z pewnością będzie to miało wpływ na morale grupy.
- Możesz spróbować połączyć uczestniczki/uczestników w pary. Będą one/oni mieli za zadanie dbać o siebie, wspierać się, dopytywać o samopoczucie. Może to przybrać formę codziennych rozmów na Skype, dłuższych wiadomości wysyłanych pocztą elektroniczną lub tradycyjną (do tego gorąco zachecam).
- Możesz też rozważyć stworzenie wirtualnego stołu, przy którym uczestniczki/uczestnicy mogą się spotykać, aby pogadać o określonych porach, ale także powinni mieć możliwość wypowiedzi w dogodnym dla nich czasie. Może to przybrać formę wątków na grupie na FB lub dedykowanego forum.
- Kolejnym krokem może być próba włączenia rodziców do całego procesu. Niech mają możliwość wirtualnych spotań z Tobą, podczas których będą mogli zadać pytania, poprosić o pomoc, podzielić się swoimi bolączkami. Może to się odbyć za pomocą narzędzi: Skype lub Zoom. Niech wszyscy: Ty, rodzice i ich dzieci wiedzą, że jedziecie na tym samym wózku, dlatego nie ukrywaj tego faktu przed uczestniczkami/uczestnikami.
- Zachęć uczestniczki/uczestników do pisania czy to dzienników czy krótkich notatek, dzięki temu będą one/oni mogły/mogli zastanowić się chwilę nad tym co czują, jak się z tym czują i co mogą z tym zrobić. Jeśli będą chciały/chcieli, mogą się tym z Tobą lub grupą podzielić. Będziecie mogli się nawzajem wspierać.
Tutaj link do artykułu po angielsku: https://edut.to/2AevQFh