Maciej Winiarek, który jest dyrektorem „TOCFE Polska”, przeprowadził podczas konferencji Edukacja Innowacja arcyciekawy warsztat o wykorzystywaniu narzędzi TOC w edukacji.
TOC czyli Theory of Constraints – Teoria ograniczeń – to uniwersalny program edukacyjny w formie trzech prostych narzędzi graficznych do zastosowania na wszystkich poziomach edukacyjnych. I tę uniwersalność zaprezentował Maciej uczestnikom konferencji na przykładzie analizy tekstu o Smoku Wawelskim.
W niewielkich grupach zajęliśmy się określeniem konfliktów występujących w tekście, potrzeb uczestników tych konfliktów oraz ich wspólnego celu. W zadaniu wykorzystaliśmy jedno z trzech narzędzi Chmurę (są jeszcze Gałąź i Drzewko Ambitnego Celu). Wszystkie narzędzia można zastosować do wszelkich treści edukacyjnych występujących w edukacji m.in związki przyczynowo-skutkowe (język polski, historia, matematyka, fizyka, itp.), zapamiętanie na bazie zrozumienia (matematyka, geografia, chemia, fizyka, historia) oraz analiza treści, umiejętność tworzenia nowej wiedzy, tworzenie hipotez, argumentacja, ocenianie – czyli myślenie krytyczne.
To ostatnie jest szalenie potrzebne w obecnych czasach, które charakteryzują się dezinformacją, fake newsami i brakiem obiektywizmu oraz brakiem potrzeby dążenia do prawdy wśród przeważającej części dziennikarzy lub newsworkerów. Na myślenie krytyczne składa się kilka elementów:
- sprawdzenie faktów,
- kwestionowanie oczywistości i własnych założeń,
- umiejętność przetwarzania informacji,
- rozpoznawanie swoich i innych emocji / potrzeb,
- umiejętność odróżniania faktów of opinii,
- umiejętność tworzenia związków przyczynowo-skutkowych,
- myślenie o konsekwencjach,
- analiza tworzonych hipotez.
Uczniowie uczący się przy wykorzystaniu narzędzi TOC odnoszą sukcesy, są szczęśliwi i chętnie chodzą do szkoły, o czym można się przekonać odwiedzając szkołę Macieja Winiarka w Gdańsku.
O krytycznym myśleniu możesz poczytać jeszcze tutaj.