czego uczyć w szkole

Tak naprawdę to pytanie brzmi “What should they teach at school?” czyli “Czego powinni uczyć w szkole?”. Takim tematem mieli za zadanie zająć się podczas swoich wystąpień uczestniczki i uczestnicy konkursu krasomówczego organizowanego przez IATEFL Polska w 2019 roku. Temat ten wykorzystałem ostatnio na angielskim w IB.

Uczennice i uczniowe dostali za zadanie przygotować wystąpienie publiczne, podczas którego mieli przedstawić swoje pomysły, poprzeć je argumentami oraz być gotowymi do dyskusji po prezentacji. Jeden z tematów pojawił się kilkukrotnie: gotowanie oraz szerzej żywienie. Do ciekawszych należą: edukacja seksualna z naciskiem na bliskość i rodzicielstwo, elementy bushcraftu i survivalu, podstawy powodzenia firmy: podatki, kredyty, zarządzanie finansami, zmiany klimatu, zdrowie i tężyzna fizyczna, zajęcia techniczne: garncarstwo, stolarka itp., a także umiejętności uczenia się zarówno dla osób z dysleksją i bez.

Co ciekawe wiele pomysłów moich obecnych uczennic i uczniów jest zbieżnych z tym prezentowanymi podczas konkursu Public Speaking Contest, który jest organizowany przez IATEFL Poland. Tam młodzież mówiła o potrzebie uczenia krytycznego myślenia, rozwijaniu umiejętności interpersonalnych oraz bezpieczeństwie w internecie: cyberprzemocy, mediach społecznościowych, wpływie influencerów. Poruszali też tematy poszerzające wiedzę o kwestie etyczne: przemoc wobec zwierząt, destrukcja planety, rabunkowa gospodarka, katastrofa klimatyczna. Chcieliby zmian na zajęciach WFu twierdząc, że podejście do tego przedmiotu jest zbyt tradycyjne.

Nikt nie twierdził, że matematyka czy języki nie są ważne i należy je zastąpić. Należałoby wzbogacić program o te treści. Nastolatki i nastolatkowie chcieliby mieć możliwość współpracy nad takimi programami w myśl zasady: „nic o nas, bez nas”. Warto wsłuchać się w głos młodszych pokoleń. To są szalenie mądrzy ludzie, który wiedzą czego potrzebują. My musimy jedynie im zaufać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s