ahaslides

dnia

Wszyscy już mniej więcej wiedzą, że lekcje online można zrobić za pomocą aplikacji takich jak Skype, Zoom czy Teams. Niektórzy zainteresowali się także tematem sprawdzania poziomu zrozumienia omawianych treści przez uczennice i uczniów, co można zrobić przy użyciu Socrative, Quizizz czy Quizleta. Ale jak zabrać się za samo prezentowanie?

Możesz do tego wykorzystać Prezi, Canvę czy Powerpointa. Jednak to czego, moim zdaniem, brakuje tym aplikacjom to element interaktywności. A tę funkcjonalność poznałem podczas spotkania w ramach TechKlubu, na które zostałem zaproszony jako prelegent. Kamil Śliwowski, który prezentował po mnie korzystał ze szwedzkiej aplikacji Mentimeter, której możliwości zainspirowały mnie do dalszych poszukiwań. I tak na początku marca odkryłem australijskie Ahaslides

Po kilkudziesięciu minutach zabawy z darmowym kontem, zdecydowałem się na wykupienie konta edu small, które kosztuje mnie 4.95 dolara miesięcznie i umożliwia uczestnictwo do 25 osób (darmowa opcja to tylko 7) w sesji. To w sumie najważniejsza różnica pomiędzy planem darmowym a planem edu small. Jeśli zdecydujesz się na konto darmowe, to nadal możesz tworzyć nieograniczoną liczbę prezentacji z nieograniczoną liczbą pytań/slajdów. To właśnie dlatego zdecydowałem się na Ahaslides, a nie na Mentimeter, bo ta druga ogranicza liczbę slajdów w wersji darmowej do zaledwie dwóch. 

Tego typu narzędzia pozwalają na przeprowadzenie burzy mózgów oraz wyrażenie opinii przez każdego z uczestników i każdą z uczestniczek, które będą potem podstawą do dyskusji grupowej i dalszych rozważań. Dzięki temu można najpierw sprawdzić jaka jest wejściowa wiedza uczestniczek i uczestników spotkania. Aplikacja zapamiętuje odpowiedzi, co może być przydatne na koniec lekcji, gdy będziesz dokonywać refleksji.

Do rozpoczęcia przygody z Ahaslides potrzebujesz komputera by móc wyświetlić swoje pytania/prezentację, a uczennice i uczniowie urządzeń mobilnych lub komputerów, by móc udzielić odpowiedzi na Twoje pytania. Póki co wykorzystuję tę aplikację do rozpoczynania lekcji, sprawdzania poziomu wiedzy i stymulowania dyskusji. Poniżej kilka przykładów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s