przeładowani

Za nami pierwszy tydzień nowej rzeczywistości edukacyjnej – praca zdalna, lekcje online, masa aplikacji i mrowie naszych własnych przekonań co do tego jak uczennice i uczniowie powinni pracować w domu podczas epidemii. 

W sieci znajdziesz wiele apeli od edukatorów, psychologów, a także rodziców i samych uczniów o zwolnienie tempa i nie zadawanie tak dużej liczby zdań i ilości materiału do przerobienia. Osobiście nie zamierzam apelować, ale raczej pokazać jak zabrać się do planowania lekcji na odległość. 

Po pierwsze, musisz przypomnieć sobie co to jest formalny plan lekcji. To taki dokument, w którym szczegółowo wypisujesz cele lekcji dla siebie i dla uczniów, planujesz poszczególne jej etapy, czas, materiały i to co ma się zadziać po lekcji, a także próbujesz przewidzieć ewentualne problemy i przygotować ich rozwiązania. Gdy spróbujesz choć na szybko spisać powyższe, zobaczysz ile czasu zajmie wychowankom realizacja Twoich pomysłów

Po drugie powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę to fakt, że czas spędzony w domu płynie inaczej. Uczniowie potrzebują go więcej na przeczytanie instrukcji (zwłaszcza jeśli nie prowadzisz lekcji na żywo za pomocą narzędzi do streamingu), a potem na wysłanie Tobie odpowiedzi. Tych czynności nie musieliby wykonywać podczas zajęć w sali, w realu. 

Po trzecie, nie wiem czy masz doświadczenia w pracy z domu (home office), ale taka forma różni się diametralnie od pracy w biurze czy na lekcji. W domu jest znacznie więcej dystraktorów i pokus. A nikt przecież nie uczył ani Ciebie, ani mnie, ani naszych uczennic i uczniów zasad higieny pracy z domu. Jeśli chcesz zobaczyć jak to można zrobić, zapoznaj się z techniką pomodoro, która skutecznie rozwiązuje problemy związane z brakiem umiejętności skupienia się na pracy. Chodzi głównie o planowanie pracy na 25 minut bez dystraktorów, a następnie robienie sobie 5-minutowej przerwy na zrobienie kawy lub herbaty, na przekąskę, ćwiczenia fizyczne, social media czy toaletę. Istnieją nawet aplikacje, których celem jest odmierzenie tych 25 minut,  jak na przykład Pomodoro Tracker.

Po ostanie, racjonalizuj i bądź w kontakcie z koleżankami i kolegami ze szkoły, aby wiedzieć czy wspólnie nie przytłaczacie uczniów nadmiarem pracy.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s