quizizz zastępuje sprawdzian

Minister, kuratorzy, dyrektorzy oraz nauczyciele zastanawiają się w jaki sposób przeprowadzić testy, gdy uczennice i uczniowie siedzą w domach bez nadzoru. Czy wynik takiego testu będzie obiektywny i bez znamion pomocy z zewnątrz? W sporym stopniu tak. 

W piątek (20.03) przed południem przeprowadziłem sprawdzian z epistemologii (Theory of Knowledge) za pomocą Quizizz. Sprawdzałem zrozumienie zagadnień związanych ze sposobami dochodzenia do wiedzy: zmysły, pamięć, rozsądek, język (4 z 8). I udało się. Przygotowanie quizu zajęło mi sporo czasu, ale opłacało się. 

Zapytani o wrażenia moje uczennice i moi uczniowie powiedzieli, że test nie należał do najtrudniejszych, że był dobrze skonstruowany, ale nie podobało im się dodanie przeze mnie jednego czy dwóch pytań, gdzie możliwych dobrych odpowiedz było więcej niż jedna. Wprowadzało to niepotrzebny zamęt. (Uwagę przyjąłem z pokorą.)

‘Ale jak to zrobić?’, zapytasz. Zakładasz konto na Quizizz, tworzysz test, a potem umawiasz się z uczestniczkami i uczestnikami na konkretną godzinę, aktywujesz test (jako zadanie domowe – tak to się nazywa) i ustalasz ile mają czasu na zrobienie testu. W zależności od trudności pytania lub ilości tekstu, który muszą przeczytać zdający możesz dać więcej lub mniej czasu na udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytanie. 

‘Czy nie ściągają?’, zapytasz. Nie sądzę. Gdy masz minutę lub dwie na odpowiedź, a pytania są wymieszane czyli nie odzwierciedlają kolejności rozdziałów z podręcznika, a materiał na test to ok. 80 stron, to nie ma szans na to, aby uczniowie pomagali sobie książką. W moim przypadku świadczą o tym wyniki – rozpiętość od 72% do 100%. 

Minusem potraktowania Quizizz jako narzędzia do testowania jest konieczność założenia kont przez zdających. Ogromnymi plusami są wyniki i postęp prac dostępny w czasie rzeczywistym w aplikacji. Wystarczy odświeżyć stronę. Dodatkowo możesz sprawdzić które pytania sprawiły najwięcej kłopotów oraz kto jak odpowiadał. I na koniec… Twój quiz możesz zmienić fiszki, dzięki którym uczniowie mogą po teście jeszcze trochę się pouczyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s