zoom

Gdy zapadła decyzja o zawieszeniu zajęć w szkołach i przeniesieniu się z lekcjami do Internetu, nie miałem żadnych wątpliwości co do narzędzi, które zamierzam wykorzystać w pierwszym tygodniu pracy zdalnej z uczennicami i uczniami.

Moim pierwszym wyborem do szybkiej komunikacji był Facebook Messenger. Tutaj stworzyłem czat dla moich grup. Linki do stron, folderów, zadań, wirtualnych sal lekcyjnych publikuję na naszych grupach na FB. Materiały wrzucam na Google Drive, gdzie również pracujemy nad wspólnymi projektami. Do testów wykorzystuję Quizizz. A lekcje na żywo realizuję przy wykorzystaniu aplikacji Zoom.

Spotkałem się z tą aplikacją podczas jednego z webinarów z Epistemologii (Theory of Knowledge) dla nauczycieli IB prowadzonego przez Michaela Dunna. Wiedziałem, że będę chciał ją wykorzystać do moich własnych celów w niedalekiej przyszłości, a ta nadeszła szybciej niż się tego spodziewałem za sprawą SARS-COV-2.

Zoom jest intuicyjny. Prostota obsługi to zdecydowanie jego ogromna zaleta. Jakość dźwięku i obrazu jest bardzo dobra. Spotkania można po zaplanowaniu dodać do swojego kalendarza (Google, Office 365 i Exchange). Poza twarzą, możesz tam udostępnić swój ekran, pliki pdf, prezentację, a także włączyć białą tablicę, która świetnie się sprawdza, gdy masz tablet graficzny podpięty do komputera. Jedyny minus to ograniczenie czasu lekcji do 40 minut w darmowej opcji. W mojej szkole lekcje trwają 60 i 90 minut, ale mimo to dajemy radę spotykać się na angielskim codziennie.

Kluczem do sprawnego wykorzystania tych 40 darmowych minut jest planowanie. Moje uczennice i uczniowie albo dostają coś do zrobienia przed lub po spotkaniu. Ostatnio przygotowywali się za pomocą Messengera FB do odgrywania scenek (rozmowa kwalifikacyjna z przyszłym wolontarouszem), a podczas lekcji na Zoomie prezentowali efekty swojej pracy.

Jeśli jeszcze się zastanawiasz na tym jak poprowadzić zajęcia online, przetestuj aplikację Zoom. Po pierwsze uczestniczki i uczestnicy nie muszą zakładać kont, wystarczy, że po kliknięciu w link pobiorą mini-aplikację na komputery i mogą już uczestniczyć w zajęciach. Poza tym, Zoom daje możliwość wyciszenia osób, które akurat nie biorą czynnego udziału z lekcji (słuchają wypowiedzi innej grupy). I wreszcie umożliwia symulowanie zajęć w realu dzięki białej tablicy i możliwości udostępniania pulpitu.

2 Komentarze Dodaj własny

  1. do 40 min, ale jeśli jest więcej niż 2 uczestników. Przy lekcjach one on one działa bez limitów czasowych.

    Polubienie

  2. Zgadza się. W moim przypadku mam od 7-12 uczestniczek i uczestników.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s