debata balonowa

Niedawno zmieniłem pracę. Rozpocząłem przygodę z międzynarodową szkołą w moim mieście. Póki co mogę powiedzieć, że to była dobra decyzja. Jednym z powodów są inspirujące rozmowy inicjujące wymianę doświadczeń i dzielenie się pomysłami. Dzisiejsza propozycja nie jest nowym pomysłem, jednak nigdy wcześniej się z nim nie spotkałem. Oto i on – „balloon debate”.

Na czym polega debata balonowa?
Cała grupa, zarówno uczestnicy jak i publiczność, wyobraża sobie, że mówcy znajdują się w balonie na ogrzane powietrze, który zaczyna tracić wysokość. W celu wzniesienia się i ocalenia życia, ktoś musi zostać wyrzucony z kosza (zdaję sobie sprawę z makabryczności tego rozwiązania, ale pewnie, gdyby ta sytuacja była prawdziwa, musielibyśmy rozważyć i taką opcję – nie próbowałbym pracy z tą metodą z młodszymi uczennicami i uczniami). Jak już pewnie zauważyłaś/zauważyłeś jest to debata, w której uczestnicy próbują zyskać przychylność publiczności (w naszym przypadku reszty grupy lub klasy).

Procedura
Każdy z mówców musi odpowiedzieć na następujące pytanie: „Dlaczego to ja powinnam/powinienem zostać w balonie?” Zwykle uczestnicy wcielają się w role znanych osób, postać fikcyjną lub historyczną, albo reprezentują jakiś zawód. Ile przeznaczysz na każdą mowę zależy od tego jakim czasem dysponujesz oraz od liczby osób, które znajdą się w koszu. Przygotowanie do wystąpienia, z podobnych przyczyn, może nastąpić zarówno poza lekcją jak i na niej. Choć ze względów logistycznych lepiej, żeby nie odbyło się to na lekcji. Co istotne, uczestnicy powinni być w stanie odpowiedzieć na pytania publiczności.

Zastosowanie na lekcjach
W zależności od tematu lub nauczanego przedmiotu możesz zdecydować się na wybranie jakiejś innej niebezpiecznej sytuacji: tonąca tratwa, schron przeciwatomowy, rakieta lecąca na Marsa czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Nauczyciele często wykorzystują dyskusje balonowe w celu zachęcenia uczniów do prób nadawania piorytetu treściom, które chcą przekazać. Skutkuje to zwiększonym stopniem złożoności wypowiedzi oraz nadaje jej strukturę, a także rozwija wyobraźnię.

Źródła:
Dziękuję Diane Howlett za inspirację do napisania tego postu.
https://www.esltalkingpoints.com/activities/balloon-rocket-debate/
https://www.langleyschool.co.uk/prep/balloon-debate-rises-occasion/
https://www.teachertoolkit.co.uk/2017/03/17/balloon-debates/Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s