zegar spotkań

Zegar spotkań jest ćwiczeniem przydatnym podczas prowadzenia zajęć z nową grupą. Dzięki niemu można skutecznie zintegrować członkinie i członków, wesprzeć w zapamiętywaniu imion oraz odkrywaniu siebie nawzajem. Gorąco polecam zegar każdej nauczycielce i każdemu nauczycielowi wychowawcy. Ja poznałem to ćwiczenie podczas warsztatów „Outdoorowy zawrót głowy”.

Jak to działa?
Uczestniczki i uczestnicy otrzymują kartki A4, na których mają narysować cyferblat zegara z godzinami. Następnie mają wstać i umówić sobie spotkania z członkiniami i członkami grupy na każdą godzinę. Dobrze zadbać o to, aby imiona się nie powtarzały. Gdy wszyscy będą już poumawiani, prowadząca/prowadzący informuje ich, że na każdym spotkaniu będą rozmawiać na inny temat. Na przykład: o 1 – warzywa czy mięso, a o 4 – góry czy morze itp.

Po zakończeniu prowadząca/prowadzący zaprasza wszystkich do zajęcia miejsc w kole i podsumowuje ćwiczenie zadając pytania: Jak czuliście się podczas tego ćwiczenia?, Co was zaskoczyło?, Gdzie leżała trudność? itp. Omówienie jest najważniejsze, bo oferuje uczestniczkom i uczestnikom możliwość wymiany zdań, podzielenia się własnymi przemyśleniami i oczyszcza atmosferę.

Jeśli chodzi o język angielski, to można w ten sposób stworzyć kontekst do rozmów z wykorzystaniem nowego słownictwa, ćwiczonej gramatyki lub do swobodnego wypowiadania własnych opinii.  Ostatnio zegar spotkań posłużył mi do ćwiczenia okresów warunkowych z grupą na poziomie B2. 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s