udział w lekcji

dnia

Natrafiłem niedawno na krótki filmik na stronie fundacji George’a Lucas’a EDUTOPIA na temat zaangażowania uczennic i uczniów w lekcje. Jest to pomysł, dzięki któremu każda uczestniczka i każdy uczestnik lekcji będzie mógł być w nią bardziej zaangażowany oraz wyrazić swoje zdanie lub poprosić o więcej informacji, nawet w dużej liczebnie klasie. 

Ta strategia wykorzystuje karty uczestnictwa, które znajdziesz poniżej zarówno po polsku, jak i po angielsku. Karty, na których znajdują się napisy: „Zgadzam się z Tobą, ponieważ…”, „Nie zgadzam się z Tobą, ponieważ…” oraz „Nie wiem jak zareagować. Potrzebuję więcej informacji”, przypominają wizytówki. Wykorzystuje się je nie tylko w celu oszacowania poziomu zrozumienia treści po stronie uczennic i uczniów, ale także oddania im głosu na zajęciach. Najpierw zadajemy pytanie i wybieramy kogoś, kto rozpocznie. Możemy poprosić o podsumowanie jakiejś części tekstu, opisanie sytuacji, wyjaśnienie zagadnienia gramatycznego itp. Następnie obserwujemy reakcje innych, którzy wyrażają swoje zdanie poprzez uniesienie swoich kart uczestnictwa. Potem wybieramy jedną z osób i prosimy o rozwinięcie. Chodzi o pokazanie, że ich pomysły się liczą, że słuchamy ich my oraz koleżanki i koledzy. 

Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest to, że daje ono możliwość każdemu wzięcia udział w dyskusji i bycia wysłuchanym, nawet tym bardzo nieśmiałym.

Licencja Creative Commons | edutopia
Ten pomysł jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s