twitter

Media społecznościowe są pełne fake newsów i hejtu. Jednak sądzę, że można je z powodzeniem wykorzystywać w nauczaniu języka obcego. Dziś chciałbym się z Tobą podzielić trzema pomysłami na wykorzystanie Twittera jako źródła autentycznego języka (komentowanie, odgadywanie, szkicowanie).

Jak już wcześniej pisałem, materiały autentyczne są cennym źródłem języka, ponieważ zapoznają uczniów z prawdziwymi akcentami i frazami używanymi zarówno przez rodzimych użytkowników języka, jak i obcokrajowców. Promują one również umiejętności posługiwania się procesami mentalnymi wyższego rzędu, a to dlatego, że będąc zatopione w kulturze przyczyniają się do tworzenia i modyfikowania wiedzy o otoczeniu, która kształtuje zachowanie.

Dobór materiałów to ważna kwestia do rozważenia.  Czasem mogą one być zbyt skomplikowane dla niektórych uczniów. Na przykład słuchanie, w którym dwóch Hindusów rozmawiających po angielsku porównuje dojazd do pracy na rowerze w Bombaju i Londynie – dla moich uczniów posługujących się językiem angielskim na poziomie C1, takie nagranie okazało się arcytrudne. Gdy coś jest za trudne, może doprowadzić do spadku motywacji i pewności siebie. Nie można zapominać o nauczycielu, dla którego dobranie odpowiednich materiałów będzie czasochłonne.

Uważam, że Twitter posiada wiele zalet jeśli chodzi o wyszukiwanie materiałów. Wielu uczniów posługuje się nim na co dzień, często nie posiadając wystarczającej wiedzy lingwistycznej i kulturalnej. Dają radę ponieważ wiadomości są krótkie, a kontekst wystarczający. Dodatkowo Twitter jest darmową platformą, każdy może z niej korzystać, a co ciekawsze nie potrzeba tworzyć konta, aby móc przeglądać zawartość. Na przykład, gdy wpiszemy w cudzysłów jakąś frazę, możemy zobaczyć jak ona funkcjonuje w zdaniach.

KOMENTOWANIE
Dzięki zaawansowanym opcjom wyszukiwania można znaleźć  tweety, które zawierają pożądaną gramatykę i słownictwo. W ten sposób dotrzemy do autentycznych przykładów języka. Podobnie jak w innych aplikacjach/portach społecznościowych (tripadvisor, google maps, facebook) możesz poprosić uczniów o przeczytanie tweeta i skomentowanie go. To pokaże na ile oni go zrozumieli. W grupach o niższym stopniu zaawansowania wystarczy jedno proste zdanie. W tych bardziej zaawansowanych możesz zachęcić do użycia ostatnio ćwiczonych struktur, słownictwa czy gramatyki. Tutaj skupiamy się na stopieniu zrozumienia tekstu pisanego i swobodzie wypowiedzi pisemnej.

ODGADYWANIE
Wybierz jeden tweet, który poza tekstem zawiera również obrazek. Następnie zakryj obrazek. (Możesz do tego wykorzystać canvę. Zrób printscreena i dodaj zdjęcie do swojej biblioteki w canvie, a następnie przykryj obrazek jakimś kształtem.) Niech uczniowie przeczytają tekst i szybko naszkicują lub opiszą ukryty przez Ciebie obrazek. Jest to szybki sposób oszacowania poziomu znajomości słownictwa z danego działu (w zależności od tematyki tweeta, który wybrałaś/eś). Może to również posłużyć  sprawdzeniu umiejętności czytania ze zrozumieniem, tworzenia porównań kulturowych, a także refleksji na temat konwencji językowych.

SZKICOWANIE
Wybrany uczeń ma popatrzeć na tweeta z obrazkiem i opisać go grupie. Każdy członek z osobna nie patrząc na zdjęcie ma za zadanie narysować to, co słyszy. Na początku poleciłbym, aby to nauczyciel dokonywał opisu, ale z czasem niech to uczniowie przejmą inicjatywę. Docelowo ma to być ćwiczenie wykonywane w parach.  Uczniowie ćwiczą tutaj umiejętności słuchania i mówienia. Dodatkowo wykonują trudne kognitywnie zadanie: mówią bez notatek, przywołują słownictwo i starają się używać pełnych zdań. Dzięki monitorowaniu pracy, będziesz mogła/mógł dowiedzieć się z jakimi problemami językowymi borykają się Twoi uczniowie: słownictwo, gramatyka czy wymowa. Gdy uczniowie skończą rysować, pokaż im tweet z opisywanym obrazkiem na ekranie. Możesz ich zachęcić do rozmowy na temat jego treści. Jeśli pochodzi on od jakieś instytucji możecie zastanowić się jak wyglądają takie tweety na kontach polskich odpowiedników. Oczywiście możecie wybrać najciekawszy rysunek.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s