quizizz

Pewnego grudniowego poranka otrzymałem lakoniczną wiadomość email od mojego przyjaciela, również nauczyciela i edukatora – Przemka.  Było to zaproszenie do aplikacji Quizizz. Wiedziałem o jej istnieniu już wcześniej, ale wyszedłem z mylnego założenia, że to kolejna aplikacja podobna do Kahoot! Jednak, gdy kilka dni temu zacząłem ją testować, od razu się w niej zakochałem. 

Quizizz, jak na to wskazuje nazwa, to po prostu quizy z różnych dziedzin. Można korzystać z gotowych zestawów, przygotowanych przez innych użytkowników, ale można też tworzyć własne – dostosowane do potrzeb naszych i naszych uczniów. Do każdego quizu można dodać zdjęcie z dysku lub z adresu url, co zdecydowanie podnosi jego atrakcyjność. Sposób testowania przypomina ten z Kahoot!a, lub, jeśli ktoś jeszcze nie miał przyjemności, ten z Milionerów. Znajdziemy tam pytanie oraz kilka odpowiedzi do wyboru. Póki co jak Kahoot!

Różnica polega na tym, że w Quizizz gracze pracują sami na swoich smartfonach, tabletach lub komputerach, a na ekranie wyświetlony jest ranking lub pytania. Po każdym quizie można omówić wszystkie pytania po to, aby uczniowie jak najwięcej z tego wynieśli. Kolejną różnicą jest możliwość „zadania do domu” danego quizu ze wskazaniem do kiedy ma on zostać wykonany.  Ta funkcjonalność może się świetnie sprawdzić na wycieczce szkolnej, wyjściu do muzeum itp. Nauczyciel może w ten sposób zachęcić uczniów do aktywnego zwiedzania. Aplikacji tego narzędzia widzę sporo. Już się nie mogę doczekać możliwości wypróbowania go z grupą wychowanków.

I na koniec… jeszcze dwie sprawy. W Quizizz można zobaczyć kto z jakim pytaniem miał kłopoty i zaoferować takiej osobie konkretne wsparcie, także zintegrować go z Google classroom i Edmodo.

Jeśli chcesz, możesz sprawdzić jak działa Quizizz przy użyciu mojego pierwszego zestawu.

Wszystkie zdjęcia użyte w teście pochodzą z serwisu unsplash.com, który udziela licencji na zamieszczone zdjęcia podobnej do CC 0. Informacja o procesach czarownic pochodzi z Wikipedii korzystającej z licencji CC-BY-SA.  Z racji mojej wdzięczności dla autorów zrzeszonych w unsplash.com, poniżej zamieszczam listę autorów zdjęć w kolejności takiej jak w quizie: Ludomił, Josephine Amalie Paysen , RayBay, pina messina, Shamim Nakhaei, Rob Potter, Thought Catalog, rawpixel, Tim Gouw, Honey Yanibel Minaya Cruz, Katka Pavlickova.

 

Licencja Creative Commons
Ten post i jego zawartość są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s