edtech

Inspiracją do stworzenia tego postu była prośba, z którą zwrócił się do  mnie Jakub Gibowski z Technoparku Pomerania. Jakub potrzebował argumentów do rozmów z potencjalnymi partnerami Technoparku przemawiających za wykorzystywaniem technologii informacyjnych w nauczaniu. I tak zasiadłem do spisywania tego, co mi po głowie chodziło od dłuższego czasu. 

Często dorośli posługują się terminem nowoczesne technologie, gdy mówią o aplikacjach na smartfony, Internecie, komputerze, tablecie. Osoby projektujące programy nauczania mówią o tym fenomenie, jak o czymś „ultranowym”. Jednak dla młodych odbiorców technologii informacyjnych, to nic nowego, to nie jest żadne Sci-Fi. Obecnie wszystkie osoby uczące się w szkołach na każdym poziomie edukacji są młodsze od wyszukiwarki Google. Internet, smartfony, tablety to ich  codzienność. A skoro sprzęt jest już, to może warto wykorzystać go do celów edukacyjnych, a nie tylko czysto rozrywkowych.

KILKANAŚCIE POWODÓW ZA

 1. Podniesienie poziomu zaangażowania uczniów – młodzi uwielbiają technologię, a włączanie jej w proces edukacyjny sprawia, że bardziej ekscytują się nauką, a nauczyciele nie muszą wykonywać więcej dodatkowych zadań.
 2. Więcej współpracy – wiele aplikacji webowych wymusza współpracę poszczególnych uczniów. Za pośrednictwem technologii mogą oni realizować projekty, komunikować i wymieniać materiałami się w tani sposób z członkami grupy zarówno w szkole jak i w domu.
 3. Poprawa poziomu opanowania umiejętności informatycznych, które są fundamentalną kwestią w XXI wieku. Posiadanie umiejętności korzystania z technologii jest i będzie potrzebne w każdej pracy. Dzięki zastosowaniu aplikacji webowych i technologii w ogóle, nauczyciele mogą pomóc uczniom w opanowaniu i doskonaleniu umiejętności informatycznych.
 4. Zautomatyzowane ocenianie – kiedyś, nauczyciele spędzali długie godziny sprawdzając testy swych uczniów. Teraz przy wykorzystaniu technologii informacyjnych w edukacji mogą zaoszczędzić sporo czasu ponieważ istnieją możliwości zautomatyzowania procesu oceniania postępów uczniów. Oczywiście należy robić to z głową uwzględniając aspekty psychologiczne i pedagogiczne.
 5. Większy dostęp do “mistrza” – dzięki technologii nauczyciele i uczniowie mogą być w kontakcie przez cały czas. Jest dostępnych wiele aplikacji umożliwiających uczniom komunikację z nauczycielami. Uczniowie mogą otrzymać wsparcie w kwestii projektów, zadań domowych czy przyswajania nowego materiału. Nauczyciele mogą rozsyłać przypomnienia.
 6. Zarządzanie klasą – dzięki aplikacjom w łatwy sposób można zarządzać grupą i jej środowiskiem. Nauczyciele mogą monitorować zachowanie uczniów, skupiając się na pracy nad niepożądanymi zachowaniami oraz być w ciągłym kontakcie z rodzicami.
 7. Odwrócone nauczanie – dzięki czytaniu artykułów online, oglądaniu filmów na YouTube czy Vimeo i słuchaniu podcastów w domu lub szkole, uczniowie mogą potem w klasie robić wspólnie projekty i dzielić się z kolegami pozyskaną wiedzą.
 8. Więcej niezależności technologie informacyjne oferują uczniom opcje co do sposobu realizacji ich celów. Omówienie lektury może się odbyć z wykorzystaniem takich narzędzi jak Prezi, Voki, Glogster lub z wykorzystaniem wideo. Uczniowie podejmują decyzję w jaki sposób to zrobią.
 9. Więcej zabawy – nauka z wykorzystaniem aplikacji, to zdecydowanie większa frajda. Edukacyjne gry i aplikacje sprawiają, że uczniowie są bardziej podekscytowani, a także zmieniają proces edukacyjny w zabawę, a nie nudny obowiązek.
 10. Kreatywność – dzięki technologiom edukacyjnym uczniowie mogą wykonywać kreatywne zadania, bez posiadania specjalnych zdolności artystycznych. W sposób nietuzinkowy mogą zaprezentować to, czego się nauczyli za pomocą wideo, prezentacji, infografik, map myśli.
 11. Technologia dostarcza  dowodów – dzięki technologii uczniowie mogą dotrzeć do oryginalnych dokumentów w celu potwierdzenia swoich argumentów lub ich odrzucenia, jeśli nie znajdą na nie dowodów. Mogą sprawdzić czy informacje są wiarygodne. Nauczanie czytania, uważności i krytycznego czytania jest łatwiejsze dzięki technologii.
 12. Oszczędność papieru – im więcej pracy online, tym mniej kserówek. To czysta oszczędność czasu i pieniędzy.

Oczywiście wszystkie te zalety mogą łatwo zamienić się w wady bez mądrego przewodnictwa dorosłych.

 1. Należy dbać o dobre relacje interpersonalne realizowane “twarzą w twarz”, aby zminimalizować zagrożenie stworzenia pokoleń aspołecznych jednostek.
 2. Należy również zadbać o to, aby każdy z uczniów miał dostęp do technologii lub sprawdzić czy już ma taki dostęp. Brak uważności w tej kwestii może doprowadzić do promowania nierówności społecznej.
 3. Należy nauczyć uczniów mądrze wykorzystywać technologie, bo można skończyć z grupą, której uwaga została rozproszona, a cele edukacyjne nieosiągnięte.
 4. Warto sprawdzać, które aplikacje i narzędzia rzeczywiście działają i wspierają uczniów w rozwoju, a które są tylko ładnym bezwartościowym  dodatkiem do lekcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s