ocenianie mówienia

dnia

Ocenianie w tradycyjnej szkole to podstawa. Jednak można zamienić je na informację zwrotną. Zdecydowanie łatwiej jest to zrobić, gdy ma się do czynienia z pisaniem, testem ze słownictwa, gramatyką czy czytaniem lub słuchaniem, ale co z mówieniem?

Praktyki są różne. Do najbardziej popularnych należy krzesełko i zestaw egzaminacyjny. Dla nauczyciela super sprawa. Człowiek sobie siedzi słucha, grupa robi jakąś czytankę, pracuje ze słownikami. Jednak nie jest to super dla uczennicy lub ucznia, który właśnie ma za zadanie mówić jak najpłynniej, jak najciekawiej i chwalić się bogactwem słownictwa w celu zdobycia dobrej oceny. Z pewnością są tacy, którzy to uwielbiają (ja, na przykład – lubię być w centrum uwagi, zwłaszcza jeśli jestem do takiego zadania dobrze przygotowany).

Można inaczej. Chciałbym się dziś z Tobą podzielić kilkoma pomysłami, z których sam korzystam w pracy na lekcjach języka obcego. Pierwszy z nich to nagrania audio lub wideo (audio lepsze bo mniej ważą i z pewnością uda się je załączyć w wiadomości mailowej).  A drugi to dyktowanie tekstu urządzeniu mobilnemu.

NAGRANIA SOLO
Można wykonać to zadanie w dwójnasób. Z jednej strony możemy skupić się na wymowie i intonacji przygotowując uczniom kartę pracy z nowymi wyrazami z lekcji, łamańcami językowymi i akapitem do zinterpretowania. Uczniowie nagrywają  w domu i przesyłają do Ciebie mailem efekty swojej pracy. Każdy w tej chwili ma możliwość rejestracji dźwięku, więc kwestie techniczne nie powinny być problemem.  Z drugiej strony możemy skupić się na płynności, poprawności i bogactwie językowym zadając do nagrania opisy obrazków, odpowiedzi na pytania problemowe, które silnie łączą się z materiałem realizowanym na lekcjach. Dzięki temu wzmocnimy utrwalanie struktur i słownictwa. Te rozwiązania dają uczniom więcej poczucia bezpieczeństwa, bo nagrywają w domowym zaciszu, a słuchać ich będziesz tylko Ty. Ważne, aby nie robić tego typu zadań zbyt często, w końcu nie chcemy zarzucać naszych wychowanków zadaniami domowymi. Jeśli istnieje możliwość dokonania nagrań w szkole, tym lepiej.

DYKTANDO DLA SMARTFONA
Każde urządzenie mobilne ma w tej chwili opcję zamieniania słowa mówionego na tekst pisany, i nie ma znaczenia czy jest ono na Androidzie, iOSie czy Windowsie. Rozdaj uczniom wcześniej przygotowaną kartę pracy z akapitem do nagrania. Co będą nagrywać zależy od Ciebie i celów Twojej lekcji. Twoi uczniowie będą mieli za zadanie podyktować tekst urządzeniu mobilnemu – zrobić dyktando. W ten sposób poćwiczą wymowę i dostaną informację zwrotną w czasie rzeczywistym. Poproś uczniów, aby wyciągnęli telefony, otworzyli aplikację do obsługi poczty elektronicznej. Następnie niech wybiorą język, którego uczysz (muszą oczywiście mieć wcześniej dodaną klawiaturę w ustawieniach), nacisną ikonę mikrofonu i przeczytają akapit, który im rozdałaś/rozdałeś. Przypomnij im, że znaki przystankowe muszą powiedzieć. Gdy skończą, efekty swej pracy wysyłają do Ciebie. Znów, jeśli uda się to zrobić w szkole super, jeśli nie nich zrobią to w domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s