skuteczne zapamiętywanie

dnia

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak szalenie ważne jest to, żeby uczniowie wiedzieli co i jak mają zrobić na lekcji. Jeszcze ważniejsze jest to, żebyśmy my wiedzieli czego oni się nauczyli i w jakim stopniu zrozumieli omawiane treści.  Wielu nauczycieli, z którymi zetknąłem się w pracy w oświacie poprzestaje na: „Wszystko jasne?”. Jednak to za mało.

Dziś chcę podzielić się kilkoma informacjami dotyczącymi zwiększania stopnia zapamiętania wiadomości z lekcji:

  • Poproś uczniów, aby powiedzieli sąsiadowi czego się dziś nauczyli. Taka rozmowa zwiększa w znacznym stopniu czas przechowywania tych informacji w pamięci.  Bez tego typu wzmocnienia utrata informacji wystąpi znacznie szybciej. Więcej na ten temat w kanadyjskiej pracy zbiorowej.
  • Doładuj hipokamp dopaminą – wspomaga to umiejętność przypominania sobie treści z lekcji.  Aby aktywować to „fotograficzne wspomnienie” zaskocz uczniów czymś nowym, zarówno przed jak i po wprowadzeniu nowego materiału. Żarty lub filmiki z YouTube’a powinny wystarczyć. Więcej na ten temat można przeczytać w magazynie nature.
  • Ciekawość wprowadza mózg w stan sprzyjający uczeniu się. Gdy czekamy na odpowiedź, to tak jakby ciekawość  rozgrzewała  hipokamp z wyprzedzeniem. W sumie to proste, lekcja ma być intrygująca. O tym zagadnieniu opowiadają sami badacze z Uniwersytetu w Kalifornii.
  • Głębokie zapamiętywanie występuje, gdy myśląc o znaczeniu danej idei lub pojęcia tworzymy połączenia. Gdy nauczyciel wprowadza nowe treści, powinien poprosić uczniów o to by spróbowali odnieść te idee do siebie, swojego życia i otoczenia. Więcej na ten temat w pracy Craiga Tulvinga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s