zwiększaj zaangażowanie

Każdy uczeń chętnie pracuje na lekcji, zgłasza się i stosuje się do wskazówek. Aby takie marzenie się spełniło, trzeba przeprowadzić wiele lekcji pod okiem doświadczonego metodyka i rozwijać swój warsztat. Istnieje jednak kilka prostych rozwiązań popartych badaniami, które w krótkim czasie poprawią atmosferę w klasie oraz zwiększą zaangażowanie uczniów. 

BĄDŹ POZYTYWNY
Jak pokazało badanie Allana Alldaya i Kerri Pakurar z 2007 roku, witanie się z uczniami w sposób bardziej osobisty np. przez zwracanie się do nich po imieniu oraz rozpoczynanie zajęć od pozytywnego akcentu podniosło zaangażowanie podczas lekcji średnio o 27%.

PRZYDATNOŚĆ
Para psychologów Chris S. Hulleman z  University of Virginia oraz Judith Harackiewicz z University of Wisconsin dowiedli niedawno, że to czy coś jest dla nas ciekawe zależy głównie od tego czy niesie ze sobą osobistą wartość. Badano dwie grupy uczniów szkół średnich. Pierwsza miała napisać podsumowanie tego czego się nauczyli podczas zajęć. Zaś druga o przydatności nauki w ich prywatnym życiu.  Ci drudzy uczniowie poprawili z czasem swoje wyniki z przedmiotów ścisłych, a także wzrosło ich zainteresowanie tymi przedmiotami.

SŁABSI DO PRZODU
Zaś badacze James C. McCroskey i Rod W. McVetta mówią wprost – nie pozwól, aby uczniowie z problemami w nauce siedzieli w ostatnich ławkach. Gdy poprosisz ich o zajęcie miejsc z przodu sali, ich zaangażowanie wzrośnie, a wyniki w nauce się poprawią.

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Mr P pisze:

    To fajne. Lubię gdy są wyniki badań:)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s