torba ze śmieciami

Mózg potrzebuje przerw. Nie chodzi to jednak o sen, a o zmianę. Zachowanie higieny jest szalenie ważne podczas procesu uczenia się. Gdy mózg będzie zmęczony i znudzony, to jego właściciel niewiele wyniesie z naszych lekcji.

Załóżmy, że własnie pracujemy z naszymi uczniami nad nowym materiałem. Może nad nową trudną gramatyką wynikającą z czytanki lub słuchania. Wiemy jeszcze, że nasi uczniowie mają za sobą inne lekcje zupełnie ze sobą nie powiązane. W takiej sytuacji zbyt dużych sukcesów nam nie wróżę. Jednak może być inaczej. Pomóc może przerwa dla mózgu, która odświeży myślenie i pomoże odkryć inny punkt widzenia na daną sytuację.

Jednym ze sposobów, który naprawdę działa, może być „torba ze śmieciami„. Warto mieć zawsze ze sobą niewielki worek, który zawiera całą masę zgoła nieprzydatnych przedmiotów: markery, skrawki papieru, otwierać do puszek, sznurówki etc. Rzeczy, które każdy z nas ma w jakieś szufladzie. Wyciągamy jeden przedmiot z naszej „torby ze śmieciami” i prosimy uczniów o wymyślenie innych zastosowań dla tego przedmiotu. Chodzi o wymyślenie go na nowo. Uczniowie zapisują lub rysują swojej pomysły. Następnie można ich zachęcić do przespacerowania się po klasie w celu podzielenia się pomysłami. Ruch też bardzo pomaga w odzyskaniu koncentracji. Na koniec pytamy o najbardziej zaskakujące pomysły i wracamy do pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s