Na początku listopada odbyła się w Szczecinie po raz pierwszy Międzynarodowa Konferencja Edukacja-Innowacja poświęcona edukacji nieformalnej, outdoorowej i neuroedukacji. Miałem przyjemność w niej uczestniczyć i w związku z tym mam kilka refleksji.
Moje ogólne wrażenia są bardzo dobre, choć zawsze pewne rzeczy mogą być zorganizowane lepiej. Jednak kwestie dla mnie najważniejsze zostały zaadresowane przez organizatorów. Po dwóch dniach wykładów i warsztatów wyszedłem z całą masa pomysłów i co ważniejsze kontaktów. Przy tego typu spotkaniach networking jest szalenie ważny.
Najbardziej urzekli mnie reprezentanci Wielkiej Brytanii: Beth Christie, Mark Leather oraz szczecinianka Wiktoria Niedzielska-Galant, którzy w sposób lekki i angażujący opowiadali o tym jak wykorzystują outdoor w pracy za studentami, wychowankami i uczniami, a także o tym jak outdoor pomaga w rozwijaniu siebie, zmaganiu się z trudnościami wychowawczymi i kontakcie z naturą.
Już się nie mogę doczekać przyszłorocznej edycji, a póki co pozwolę sobie zacytować kilka moich tweetów z tej konferencji:
#outdooredu z @MarkFLeather w praktyce. Great session. #szczecin #outdoorpoland pic.twitter.com/0EUM9VIimi
— Łukasz Kowalik (@Lukasz_Kowalik) November 7, 2015
Do efektywnego uczenia się mózg potrzebuje przyjaznej atmosfery w klasie. #outdooredu
— Łukasz Kowalik (@Lukasz_Kowalik) November 6, 2015
#outdooredu Katarzyna Lotkowska: Sukces oczami dziecka: dobra zabawa, chwalenie, odkrywanie, przyjaźnie. A nie oceny i wyniki testów.
— Łukasz Kowalik (@Lukasz_Kowalik) November 6, 2015
Chris Loynes, #EOENetwork – uczenie się powinno wynikać ze współpracy i doświadczania świata przed uczniów. #outdooredu #szczecin
— Łukasz Kowalik (@Lukasz_Kowalik) November 6, 2015
Rezultaty #outdooredu: zaufanie, pewność siebie, zaangażowanie, chodzenie do szkoły, wyniki akademickie.
— Łukasz Kowalik (@Lukasz_Kowalik) November 6, 2015