patyczki

Pewnie zdarza Ci się sprawdzać zadania domowe lub pracę na lekcji przy wykorzystaniu „węża”. To znaczy, czytać wykonane zadania zaczyna osoba z pierwszej ławki, a potem kolejna, aż przeczytają wszyscy lub prawie wszyscy. Wieje nudą?

Może być jeszcze tak, że pytasz kto ma ochotę i zgłaszają się wciąż te same osoby. Pewnie w tej chwili zwizualizowałaś/eś sobie twarze tych osób i widzisz jak trzymają ręce w górze. Znów wieje nudą. Możesz bardzo łatwo to zmienić.

patyki01

Kup drewniane patyczki do mieszania napojów (takie jak dają w kawiarniach) lub bambusowe patyczki do robienia koreczków. Napisz imiona swoich uczniów na jednym końcu, a drugi oznacz jakimś kolorem, który przypiszesz do danej grupy. Dzięki temu będzie Ci łatwiej utrzymać porządek. Następnie włóż patyczki do jakieś kubka (plastykowy się nie stłucze), i gdy będziesz chciał/a poprosić kogoś o przeczytanie zadania domowego lub opowiedzenie tego o czym przed chwilą uczniowie rozmawiali w grupie, możesz wylosować osobę. Daje to szansę na bardziej sprawiedliwe rozłożenie aktywności na lekcji, bo nie wybierasz ochotników, ani nie wybierasz tych samych osób, które się nigdy nie zgłaszają. Wprowadza to dynamikę na lekcjach i jest bardziej sprawiedliwe, bo, jak mawiał Dwie Twarze z Batmana, nie ma niczego bardziej sprawiedliwego niż przypadek.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s